Kort om aktien
VD | Stefan Sjöstrand |
Land | Sverige |
Ticker | SKIS B |
Huvudkontor | Sälen |
Ägare hos Avanza | 32 982 st |
Ägare hos Nordnet | 6 014 st |
(Tabell uppdaterad 2026)
Kort om bolaget
SkiStar är ett svenskt bolag som driver och utvecklar fjälldestinationer i Sverige och Norge, där alpin skidåkning är kärnverksamheten och SkiPass den viktigaste intäktskällan. Med sina sex destinationer i Sälen, Åre, Vemdalen, Trysil, Hemsedal och Hammarbybacken, har bolaget en stark position inom skandinavisk fjällturism. Läs mer i kapitel 2.
SkiStar fundamental data
Ovan presenteras fundamental data över SkiStar. Exempel på information som presenteras är omsättning, vinst, direktavkastning och fritt kassaflöde. Denna data kan vara till användning för att göra din egen analys av bolaget.
SkiStar teknisk analys
Ovan ges köp/säljråd baserat på olika tekniska indikatorer. Längst till höger ges råd baserade på både “oscillator” och "moving average”. Längst till vänster ges köp/säljrekommendationer baserat på flera tekniska indikatorer hämtade från TradingView.
SkiStar aktiekurs historisk utveckling

(Bildkälla: InvestoRunner - SkiStar aktiekurs)
Diagrammet ovan visar att SkiStars aktie har haft en stark utveckling under perioden. Kursen steg från 61 SEK till 169 SEK, vilket motsvarar en total avkastning på 177 %. Jämfört med OMXS30-indexet, som under samma period steg 136 %, har SkiStars aktie alltså utvecklats bättre än index. Läs mer i kapitel 1.
Hur försäljningen ligger fördelad

(Bildkälla: SkiStar)
Cirkeldiagrammet ovan visar att “Drift av fjällanläggningar” är SkiStars klart största intäktskälla och står för cirka 86 % av omsättningen. Segmentet “Drift av hotellverksamhet” bidrar med cirka 12 %, medan “Fastighetsutveckling och exploatering” är minst och står för omkring 2 %. Det betyder att SkiStars intäkter främst drivs av kärnverksamheten i fjällen. Läs mer i kapitel 3.
Hur bolaget presterat

(Bildkälla: TradingView)
Diagrammet ovan visar att SkiStars omsättning har ökat kraftigt mellan 2015 och 2025, från cirka 1,9 till 4,6 miljarder SEK, vilket motsvarar en uppgång på 142 %. Vinsten har också vuxit tydligt, från 249 till 553 miljoner SEK – en uppgång på 122 %. Perioden 2019–2021 sticker ut, då covid-19-pandemin pressade bolagets vinstmarginal. Läs mer i kapitel 4.
Var kan jag investera i SkiStar aktien?
SkiStars aktie går att handla via vanliga svenska nätmäklare, som exempelvis Avanza och Nordnet. I denna guide visar vi steg-för-steg hur du kommer igång för att öppna ett konto och lägga din första order för köp av aktier i SkiStar. Läs mer i kapitel 5.
Vilka riktkurser finns för SkiStar?
SkiStar följs av flera banker och analyshus som uppdaterar sina bedömningar i takt med nya delårsrapporter, bokslut och andra viktiga bolagshändelser. Många privatsparare håller därför koll på analytikernas prognoser och riktkurser, då de påverkar marknadssentimentet. Läs mer i kapitel 6.
SkiStar aktie historisk kurs
Nedan tittar vi närmare på hur SkiStars aktie har utvecklats mellan 2016 och 2026. I grafen lyfter vi även fram fem centrala händelser som kan ha påverkat både bolagets verksamhet och aktiens kursutveckling över tid.
SkiStar aktiekurs 2016 – 2026

(Bildkälla: InvestoRunner - SkiStar aktiekurs)
Diagrammet ovan visar hur SkiStars aktie har rört sig under den valda perioden och ger en tydlig bild av kursutvecklingen över tid. I början av perioden uppgick kursen till 61 SEK och i slutet till 169 SEK. Det ger en total utveckling av 177 %, vilket är lika med en ackumulerad genomsnittlig avkastning på 11 % per år.
För att få ett bättre perspektiv på utvecklingen kan man ställa SkiStars aktie mot ett bredare börsindex, exempelvis OMXS30-indexet. Detta index har under samma period givit en total avkastning på 136 %, vilket är lika med en genomsnittlig årlig avkastning på 9 %. Det betyder alltså att SkiStars aktie presterat bättre.
5 viktiga händelser
2016 - SkiStar öppnade den österrikiska anläggningen St. Johann för säsongen efter förbättringar i snöproduktionen. Det var viktigt eftersom det stärkte SkiStars dåvarande internationella närvaro.
2019 - På grund av coronakrisen tvingades SkiStar att stänga vintersäsongen i förtid, vilket ledde till kraftigt lägre intäkter och resultat. Intäkterna föll under Q3 med 48 % samtidigt som bolaget meddelade att man pausar framtida investeringar.
2020 - År 2020 blev ett fortsatt tufft år för SkiStar. Under året fick bolaget bland annat statligt stöd, samtidigt som man införde kostnadsbesparingsprogram. Styrelsen föreslog också indragen utdelning för räkenskapsåret.
2022 - SkiStar meddelade att försäljningen av bolagets 68 %-andel i St. Johann in Tirol, i Österrike, hade slutförts. Försäljningen gjordes som en del av strategin att fokusera fullt ut på den skandinaviska marknaden.
2023 - SkiStar uppdaterade sina finansiella mål och utdelningspolicy för att bättre spegla bolagets förändrade verksamhet. Utdelningspolicyn ändrades till en mer flexibel nivå om 40–60 % av årets resultat efter skatt.
Kort om SkiStar
SkiStar 2030 – vi ser in i framtiden:
SkiStar är ett svenskt bolag som driver och utvecklar fjälldestinationer i Sverige och Norge. Alpin skidåkning är kärnan i deras verksamhet och den viktigaste intäktsdrivaren genom SkiPass-försäljningen.
SkiStar finns på sex destinationer, vilka är Sälen, Åre, Vemdalen, Trysil, Hemsedal och Hammarbybacken. Det ger bolaget en stark position i den skandinaviska fjällturismen.
Affärssegment och produkter
SkiStar delar huvudsakligen sin verksamhet i 3 olika segment. Dessa består av (1) “Drift av fjällanläggningar”, (2) “Drift av hotellverksamhet” och (3) “Fastighetsutveckling och exploatering”. Nedan kan du läsa om dem i detalj.

1. Drift av fjällanläggningar
Detta är SkiStars kärnverksamhet och den del som historiskt står för den största delen av intjäningen. Intäkterna kommer från försäljning av SkiPass, där marginalintäkten per extra sålt SkiPass är hög. På sommaren säljer de även BikePass för de som är cykelintresserade.
Intäkter: 4,02 miljarder SEK
Andel av totala intäkter: 86 %
Exempel på erbjudanden: SkiPass och BikePass

2. Drift av hotellverksamhet
Hotellsegmentet syftar till att stärka SkiStars erbjudande som helhetsdestination året runt. SkiStar beskriver att de driver hotell i egen regi för att paketera boende tillsammans med upplevelser. Här ingår inte bara rum, utan även restauranger, barer, konferenser och spa.
Intäkter: 0,55 miljarder SEK
Andel av totala intäkter: 12 %
Exempel på erbjudanden: Hotell, restauranger och barer

3. Fastighetsutveckling och exploatering
Detta segment handlar om att skapa långsiktiga värden i SkiStars destinationer genom markutveckling och exploatering. SkiStar beskriver strategin som att ta fram utvecklingsplaner för framtida investeringar, identifiera markområden för exploatering eller nya nedfarter.
Intäkter: 0,08
Andel av totala intäkter: 2 %
Exempel på erbjudanden: Markutveckling och exploatering
Kunder och konkurrenter
SkiStars kunder är främst privatpersoner och familjer som reser till fjällen för semester, skidåkning och andra aktiviteter. Bolaget anger att svenskar står för den största andelen gäster, följt av danskar, medan även norska, brittiska och tyska gäster förekommer.
När det gäller konkurrens konkurrerar SkiStar dels med andra alpina destinationer i Skandinavien och Alperna. I Norden har SkiStar en hög varumärkeskännedom, vilket gör att de har en relativt hög marknadsandel.

(Bildkälla: SkiStar)
Hur omsättningen är fördelad
I det här avsnittet visar vi hur SkiStars intäkter är fördelade mellan olika marknader och verksamhetsområden. Målet är att ge en enkel och tydlig överblick över vilka delar av bolaget som står för störst del av omsättningen. All information har hämtats från bolagets årsredovisning 2024.
Försäljningsandel per segment

(Bildkälla: SkiStar - Årsredovisning 2024)
Cirkeldiagrammet ovan visar att den klart största delen av omsättningen kommer från “Drift av fjällanläggningar”, som står för cirka 86 %. Det betyder att SkiStars kärnverksamhet – skidåkning och destinationstjänster – dominerar intäkterna.
Segmentet “Drift av hotellverksamhet” står för 12 %, vilket visar att hotell också är en viktig del av affären, men betydligt mindre än fjällanläggningarna. Minst andel kommer från “Fastighetsutveckling och exploatering”, som står för 2 % av omsättningen.
Försäljningsandel per region

(Bildkälla: InvestoRunner)
Bilden ovan visar att Sverige är SkiStars största marknad och står för den klart största delen av intäkterna, medan Norge står för en mindre men fortfarande viktig andel. Fördelningen visar att ⅔ av intäkterna kommer från Sverige. Norge genererar ⅓ av intäkterna.
SkiStar har alltså sin tyngdpunkt i Sverige men samtidigt en stark närvaro i Norge. Deras konsumenter kommer dock från möjliga länder, vilket alltså inte bilden ovan visar. Majoriteten av konsumenterna har nordiskt ursprung.
Hur bolaget presterat
I detta avsnitt går vi igenom SkiStars utveckling över tid med fokus på omsättning och resultat. Vi tittar även på hur bolagets utdelning har förändrats mellan olika år för att få en bättre förståelse för den långsiktiga lönsamheten och den finansiella utvecklingen.
Omsättnings- och vinstutveckling

(Bildkälla: TradingView)
Bilden ovan visar att SkiStars omsättning (markerad i blå färg) har stigit tydligt mellan 2015 och 2025. I början av perioden uppgick totala intäkter till 1,9 miljarder SEK och i slutet till 4,6 miljarder SEK. Det är lika med en total uppgång på 142 %.
Vinsten (markerad i grön färg) har också stigit rejält under perioden, men varit betydligt mer volatil. Perioden 2019–2021 sticker särskilt ut, då covid-19-pandemin slog hårt mot bolagets vinstmarginaler. Allt som allt har vinsten stigit från 249 till 553 miljoner SEK, alltså en ökning på 122 %.
SkiStar utdelningshistorik

(Bildkälla: TradingView)
Bilden ovan visar att SkiStars utdelning per aktie (markerad som gröna staplar) har legat på en högre nivå efter 2021, med en tydlig uppgång från en lägre nivå 2021 till omkring 2–3 SEK per aktie. Det beror delvis på att bolaget hade finansiella problem under pandemiåren 2019–2021, till dess att deras verksamhet gick tillbaka till det normala.
Den orange linjen visar direktavkastningen (utdelning i relation till aktiekursen). Som går att se har den stigit kraftigt från 2021 till 2022–2023, fallit något 2024 och ökat igen 2025. Variationen beror både på hur utdelningen förändrats samt aktiekursens fluktueringar. Sammanfattningsvis kan man säga att direktavkastningen legat relativt stabilt över tid.
Köp SkiStar aktien på 5 minuter
Avanza är Sveriges mest populära nätmäklare med över 2 miljoner kunder. De erbjuder handel i aktier från totalt 12 olika länder. Nedan visar vi steg-för-steg hur du öppnar ett konto och handlar SkiStars aktie på 5 minuter.
1. Öppna Konto
Första steget är att besöka Avanzas hemsida och registrera dig. Det tar bara 3 minuter med BankID. Följ den här länken och registrera dig.

2. Fyll i Uppgifter
Nästa steg är att fylla i kontaktuppgifter och din erfarenhet av handel med värdepapper. Detta tar bara några minuter. När du är klar loggar du in på ditt konto med hjälp av BankID eller användarnamn och lösenord.

3. Sätt in pengar
Är du inloggad? Nu är det dags att sätta in pengar för att handla med. Klicka på ”Mina Sidor” -> ”Insättningar & Uttag” -> ”Sätt in pengar”. Här kan du välja mellan Trustly eller vanlig banköverföring. Vi rekommenderar Trustly, det tar några sekunder och är gratis!

4. Sök efter SkiStar aktie
Har du pengar på ditt konto? Då klickar vi på sökknappen, söker och väljer SKIS B.

5. Köp SkiStar aktie
På produktsidan kan du investera pengar genom att klicka på ”Köp” och följa stegen.

Vi är klara, bra jobbat!
SkiStar riktkurs
I forumdiskussioner om SkiStar handlar samtalen ofta om hur analytiker bedömer bolagets framtidsutsikter. När banker och analyshus publicerar nya rekommendationer och riktkurser följs de noggrant av många privatsparare.
SkiStar riktkurser
Aktör | SkiStar riktkurser i SEK | Datum |
|---|---|---|
Nordea | 200 | 2025/12/16 |
Handelsbanken | 200 | 2025/12/10 |
DNB Carnegie | 215 | 2025/12/04 |
(Tabell uppdaterad 2026)
Tabellen ovan visar de tre senaste riktkurserna för SkiStar. De visar på ett spann mellan 200 och 215 SEK, vilket ger en genomsnittlig riktkurs på 205 SEK.
I början av 2026 handlades SkiStars aktie för omkring 169 SEK. Det betyder alltså att analytiker ser en potential för uppsida på cirka 21 %.
Slutsats kring SkiStar
Slutsats: Kort sammanfattat ser SkiStars långsiktiga potential fortsatt intressant ut, men aktien lär sannolikt vara cyklisk och väderkänslig även framåt. Som investerare bör man alltid ha i åtanke väder och nya trender inom turistbranschen, eftersom många resenärer kan komma att välja andra destinationer under vinterhalvåret.
Trots att färre antal resenärer slår hårt mot SkiStars marginaler, har bolaget hittills visat på god tillväxt av kunder. SkiStar har nämligen en stark position i skandinavisk fjällturism, vilket bör fortsätta ge stabila intäkter i takt med att skandinaver fortsätter njuta av vintern. Mycket talar alltså för att SkiStar kommer fortsätta leverera goda resultat.
SkiStar är en nordisk fjällturismaktör med verksamhet i både Sverige och Norge. Bolagets största intäkter kommer från försäljning av SkiPass för alpin skidåkning. Bolaget finns närvarande på sex destinationer, nämligen Sälen, Åre, Vemdalen, Trysil, Hemsedal och Hammarbybacken.
Ja, SkiStar är känt för att ge kontinuerlig utdelning.
Här nedan listas de tre senast publicerade riktkurserna för SkiStar från olika analyshus och banker:
200 SEK – Nordea (2025/12/16)
200 SEK – Handelsbanken (2025/12/10)
215 SEK – DNB Carnegie (2025/12/04)
Bedömningarna ligger mellan 200 och 215 SEK per aktie, vilket ger en genomsnittlig riktkurs på 205 SEK.
På denna sida kan du följa SkiStars aktiekurs löpande och se hur kursen utvecklas över tid. Du får även tillgång till viktig bolagsdata som kan användas vid analys.
SkiStar är börsnoterat och ägs således av dess aktieägare. Den största ägaren var Ekhaga Utveckling AB, med en ägarandel på 24.23 % av kapitalet, i början av 2026.