Du kan nu välja ditt språk från växlaren

Munters Group aktie

(MTRS)
Rang 3574

TradingView chart is not available.

Inte tillgänglig
Köp

* Ditt kapital är i riskzonen.

Prisinformation
Pris Inte tillgänglig
24h Förändring Inte tillgänglig
24h Hög Inte tillgänglig
24h Låg Inte tillgänglig
Marknadsdata
Börsvärde Inte tillgänglig
Volym (24h) Inte tillgänglig
Cirkulerande Utbud Inte tillgänglig
Max Utbud Inte tillgänglig

Populära aktiemäklare i Sverige

Visa alla

Munters Group aktie | MTRS | Aktiekurs

Skriven av Martin Ström

Granskad av InvestoRunner Team

Ändrad av Martin Ström

Senaste redigering Oct 29, 2026

Varför du kan lita på InvestoRunner:

På InvestoRunner strävar vi efter att hjälpa dig att jämföra alternativ och fatta det bästa ekonomiska beslutet. Även om vi följer strikta redaktionella principer kan detta inlägg innehålla hänvisningar till produkter från våra partners.

Här är en förklaring till hur vi tjänar pengar: Vi kan tjäna provision från partners när du klickar på vissa länkar, men detta påverkar inte våra opartiska utvärderingar. Vi strävar alltid efter att ge korrekt och transparent information.

Kort om aktien

VD

Stefan Aspman

Land

Sverige

Ticker

MTRS

Huvudkontor

Kista

Ägare hos Avanza

11 433 st

Ägare hos Nordnet

3 431 st

(Tabell uppdaterad 2026)

Kort om bolaget

Munters Group är ett svenskt industribolag som erbjuder energieffektiva klimatlösningar som avfuktare, luftreningssystem och värmeväxlare. Kunder inkluderar bland annat läkemedels-, batteritillverknings- och datacenterbolag. Läs mer i kapitel 2.

Munters Group fundamentala data


Ovan presenteras fundamentala data över Munters Group. Exempel på information som presenteras är omsättning, vinst, direktavkastning och fritt kassaflöde. Denna data kan vara till användning för att göra din egen analys av bolaget.

Munters Group teknisk analys

   

Ovan ges köp/säljråd baserat på olika tekniska indikatorer. Längst till höger ges råd baserade på både “oscillator” och "moving average”. Längst till vänster ges köp/säljrekommendationer baserat på flera tekniska indikatorer hämtade från TradingView.

Munters Group aktiekurs historisk utveckling

munters-aktiekurs

(Bildkälla: InvestoRunner - Munters Group aktiekurs)

Grafen ovan visar att Munters aktie steg från introduktionskursen på 55 SEK i maj 2017 till cirka 201 SEK i början av 2026, vilket motsvarar en avkastning på 265 %. Det var högre än OMXS30-indexets avkastning på 236 % under samma period. Läs mer i kapitel 1.

Hur omsättningen är fördelad

revenue-per-segment-munters

(Bildkälla: Munters Group - Årsredovisning 2025)

Bilden ovan visar att “AirTech” är Munters största segment med 48 % av omsättningen, tätt följt av det snabbväxande “Data Center Technologies” på 40 %. Segmentet “FoodTech” utgör resterande 12 %. Läs mer i kapitel 3.

Hur bolaget presterat historiskt 

munters-revenue-profit

(Bildkälla: TradingView)

Diagrammet ovan visar att Munters omsättning har mer än fördubblats sedan 2017, från 6,6 till 14,7 miljarder SEK 2025, driven av stark efterfrågan inom datacenter och batteritillverkning. Vinsten var negativ under 2018–2019 till följd av VD-byten och omstrukturering, men vände kraftigt uppåt från 2020 och toppade på 907 miljoner SEK 2024. Läs mer i kapitel 4.

Var kan jag investera i Munters Group aktien?

Munters Group grundades i Sverige och har vuxit till ett globalt bolag inom industriella klimatlösningar. Vill du investera i bolaget handlas aktien under tickern "MTRS" och finns tillgänglig hos nätmäklare som Avanza och Nordnet. Läs mer i kapitel 5.

Vilka riktkurser finns för Munters Group?

Munters Group är ett bolag som får kontinuerlig uppmärksamhet från analytiker inom industri- och teknologisektorn. Vid viktiga händelser är det vanligt att analytiker justerar sina förväntningar och syn på aktiens värde. Läs mer i kapitel 6.

Munters aktie historisk kurs

Grafen nedan illustrerar Munters Groups aktiekursutveckling från 2017, då bolaget noterades på börsen, fram till 2026. De markerade åren återspeglar händelser som haft en påtaglig effekt på marknadens värdering av bolaget.

Munters aktiekurs 2016 – 2026

munters-aktiekurs

(Bildkälla: InvestoRunner - Munters aktiekurs)

Munters aktie har levererat en stark avkastning sedan börsnoteringen. Från introduktionskursen på 55 SEK i maj 2017 steg kursen till cirka 201 SEK i början av 2026 – en uppgång på ungefär 265 %.

OMXS30-indexet, som följer de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen, utvecklades betydligt svagare under samma period, med en total avkastning på 236 %. Munters har därmed slagit det breda indexet med god marginal.

5 viktiga händelser

  • 2017 - I mitten av året noterades Munters på Nasdaq Stockholm till en kurs på 55 SEK per aktie. Det gav dem ett börsvärde på upp till 10,1 miljarder SEK. Detta var ett historiskt steg för bolaget.

  • 2018 - I december 2018 lämnade den dåvarande VD:n sin post mitt i en pågående affärsutveckling. Styrelseledamoten Johan Ek tog över som tillförordnad VD och ledde bolaget fram till att en permanent efterträdare utsetts.

  • 2019 - I april meddelade Munters att Klas Forsström, dåvarande chef för Sandvik Machining Solutions, utnämnts till ny VD. Tillsättningen var starten på en långsiktig omvandling av bolaget mot högre lönsamhet och renodlad strategi.

  • 2024 - I oktober 2024 genomfördes förvärvet av Geoclima, en italiensk tillverkare av luft- och vattenkylda kylaggregat. Förvärvet kompletterade affärsområdet “Data Center Technologies” kylportfölj.

  • 2025 - I början av året utseddes Stefan Aspman som ny VD för Munters Group. Han ersatte då tidigare VD Klas Forsström. Under Forsströms tid vid rodret lyckades bolaget mer än fördubbla omsättningen och genomföra en strategisk omvandling mot klimatlösningar för datacenter.

Kort om Munters Group

Munters - Cooling America’s mission critical infrastructure:

Munters Group är ett svenskt industribolag som specialiserar sig på energieffektiva klimatlösningar. Bolagets syfte är att hjälpa sina kunder minska sin energiförbrukning och miljöpåverkan genom smarta, hållbara klimatsystem.

Exempel på produkter som de erbjuder är industriella avfuktare, luftreningssystem och värmeväxlare. Kunderna som efterfrågar dessa är bland annat läkemedels-, batteritillverknings- och livsmedelsindustri- och datacenterbolag.

Affärssegment och produkter

Munters Groups organisation kan delas in i tre olika affärsområden. Dessa är (1) "AirTech", (2) "Data Center Technologies" och (3) "FoodTech". Nedan går att läsa en kort beskrivning om respektive område.

AirTech

1. AirTech

AirTech är Munters största och äldsta affärsområde. Det handlar enkelt uttryckt om att kontrollera luften i industriella miljöer – framför allt temperatur, luftfuktighet och luftkvalitet. Munters levererar här utrustning som avfuktare, luftreningssystem och värmeväxlare som ser till att klimatet alltid är perfekt.

  • Intäkter: 7,06 miljarder SEK

  • Andel av totala intäkter: 48 %

  • Exempel på produkter/lösningar: Avfuktare, luftreningssystem och värmeväxlare

Data Center Technologies

2. Data Center Technologies

Datacenter är byggnader fyllda med servrar som driver allt från sociala medier till AI-tjänster. Servrarna genererar enorma mängder värme och måste kylas ned kontinuerligt, annars slutar de fungera.

Det är här Munters DCT-segment kommer in. De levererar avancerade kylsystem som ser till att datacenter håller rätt temperatur dygnet runt.

  • Intäkter: 5,91 miljarder SEK

  • Andel av totala intäkter: 40 %

  • Exempel på produkter/lösningar: Avancerade kylsystem som ser till att datacenter håller rätt temperatur

FoodTech

3. FoodTech

Detta segment riktar sig mot livsmedelsproduktion – framför allt djurhållning och växthus. Precis som människor mår djur som grisar, kycklingar och kor bättre och producerar mer i rätt klimat. Munters levererar system som styr temperatur, ventilation och luftfuktighet i exempelvis hönserier och grisgårdar.

  • Intäkter: 1,75 miljarder SEK

  • Andel av totala intäkter: 12 %

  • Exempel på produkter/lösningar: System som styr temperatur, ventilation och luftfuktighet

Kunder och konkurrenter

Munters betjänar en bred kundbas inom bland annat livsmedelsproduktion, läkemedelsindustrin och datacenterindustrin. Dessa sektorer är i behov av Munters produkter och lösningar eftersom deras processer kräver noggrann hantering av luftfuktighet, temperatur och luftkvalitet.

På konkurrenssidan möter Munters ett brett fält av aktörer. Bland de främsta konkurrenterna återfinns globala industribolag som Schneider Electric Infrastructure, Eaton och Vertiv. Ytterligare konkurrenter inkluderar CECO och Camfil.

Munters konkurrensfördel ligger i kombinationen av djup teknisk expertis och ett globalt service- och tillverkningsnätverk. Dessutom är deras lösningar energieffektiva och anpassade för samhällskritiska industrier, vilket gör dem svåra att ersätta för kunder.

Munters-Group-office

(Bildkälla: Munters Group)

Hur omsättningen är fördelad

I följande avsnitt analyseras hur Munters Groups omsättning är uppdelad efter bolagets tre affärssegment. All data har hämtats från Munters Groups årsredovisning 2025.

Omsättningsandel per affärsområde

revenue-per-segment-munters

(Bildkälla: Munters Group - Årsredovisning 2025)

Grafen ovan visar hur Munters Groups omsättning fördelar sig mellan de tre affärssegmenten. Det klart största segmentet är “AirTech” som står för 48 % av bolagets totala omsättning. Det speglar att detta är Munters kärnverksamhet med lång historia och bred kundbas inom industrin.

Segmentet “Data Center Technologies” står för 40 %, vilket är en anmärkningsvärt hög andel för ett segment som vuxit fram på relativt kort tid. Det visar hur snabbt efterfrågan på datacenter-kylning exploderat, driven av digitaliseringen och AI-boomen.

Det minsta segmentet representeras av “FoodTech” med en andel på 12 %. Det är värt att notera att denna andel är ännu lägre efter att bolaget avyttrade sin utrustningsverksamhet under 2025, vilket medvetet krympte segmentets storlek till förmån för ett renodlat fokus på digitala lösningar.

Hur bolaget presterat

I detta kapitel presenteras en genomgång av Munters Groups finansiella historia. Vi tittar framför allt på hur omsättningen, vinsten och utdelningen utvecklats från år till år. All data är hämtad från TradingView.

Omsättnings- och vinstutveckling

munters-revenue-profit

(Bildkälla: TradingView)

Diagrammet ovan visar hur Munters omsättning har mer än fördubblats sedan 2017 – från 6,6 miljarder till 14,7 miljarder SEK 2025. Detta har drivits av stark efterfrågan inom datacenter och batteritillverkning.

Vad gäller vinsten går det att se hur bolaget gick med förlust år 2018 och 2019. Dessa förlustår är kopplade till turbulenta VD-byten och en omstrukturering som pågick. Från 2020 vände den kraftigt uppåt och vinsten nådde sin topp på 907 miljoner SEK 2024.

Under 2025 sjönk vinsten tillbaka till 550 miljoner SEK på grund av en försvagad batterimarknad och ökade kostnader under expansionen av nya produktionsanläggningar. Förhoppningen är att vinsten ska fortsätta stiga i framtiden.

Utdelningshistorik

munters-dividends

(Bildkälla: TradingView)

Stapeldiagrammet ovan visar hur Munters delat ut pengar till sina aktieägare varje år sedan 2021. Utdelningen per aktie har ökat stadigt från cirka 0.85 SEK 2021, till 1.60 SEK 2025. Det är ett tecken på att bolaget mår allt bättre över tid.

Direktavkastningen däremot, alltså hur stor utdelningen är i förhållande till aktiekursen, har sjunkit från cirka 1.55 % 2021, till runt 0.60 % 2025. Det beror inte på att utdelningen minskat, utan på att aktiekursen stigit kraftigt.

Köp Munters aktien på 5 minuter

Avanza är Sveriges mest populära nätmäklare med över 2 miljoner kunder. De erbjuder handel i aktier från totalt 12 olika länder. Nedan visar vi steg-för-steg hur du öppnar dig ett konto och handlar Munters Groups aktie på 5 minuter.

1. Öppna Konto

Första steget är att besöka Avanzas hemsida och registrera dig. Det tar bara 3 minuter med BankID. Följ den här länken och registrera dig.

Öppna konto Avanza

2. Fyll i Uppgifter

Nästa steg är att fylla i kontaktuppgifter och din erfarenhet av handel med värdepapper. Detta tar bara några minuter. När du är klar loggar du in på ditt konto med hjälp av BankID eller användarnamn och lösenord.

3. Sätt in pengar

Är du inloggad? Nu är det dags att sätta in pengar för att handla med. Klicka på "Mina Sidor" -> "Insättningar & Uttag" -> "Sätt in pengar". Här kan du välja mellan Trustly eller vanlig banköverföring. Vi rekommenderar Trustly, det tar några sekunder och är gratis!

4. Sök efter Munters Group aktie

Har du pengar på ditt konto? Då klickar vi på sökknappen, söker och väljer MTRS.

sök efter munters

5. Köp Munters Group aktie

På produktsidan kan du investera pengar genom att klicka på "Köp" och följa stegen.

köp munters

Vi är klara, bra jobbat!

Munters Group riktkurs

Munters Group bevakas löpande av analytiker med fokus på industri och teknik. När bolaget rapporterar eller kommunicerar strategiska nyheter brukar det snabbt återspeglas i reviderade estimat och uppdaterad syn på aktien.

Munters Group riktkurser

Aktör

Munters Group riktkurser i SEK

Datum

Nordea

240

2026/04/29

SEB

190

2026/04/29

Pareto Securities

250

2026/04/29

DNB Carnegie

197

2026/04/28

Handelsbanken

220

2026/04/22

(Tabell uppdaterad 2026)

Tabellen ovan sammanfattar analytikernas samlade syn på Munters Groups aktie. Genomsnittet av de insamlade riktkurserna landar på ungefär 219 SEK per aktie. Munters aktie handlades i början av 2026 till cirka 201 SEK, vilket innebär att konsensus indikerade en uppsida på ungefär 9 %.

Slutsats kring Munters Group

Tip

Slutsats: Munters Group är ett välpositionerat industribolag med en imponerande tillväxtresa bakom sig. Bolaget gynnas av starka megatrender – framför allt AI-driven datacenterexpansion och elektrifiering – som förväntas driva efterfrågan under lång tid framöver. Omsättningen har mer än fördubblats sedan börsnoteringen och utdelningen har samtidigt ökat stadigt.

Analytikerkonsensus indikerar en uppsida i aktien från nuvarande nivåer. Det finns dock risker att beakta, framförallt den försvagade batterimarknaden och trycket på marginalerna som präglade 2025. Sammantaget framstår Munters som ett bolag med god långsiktig potential, men där investerare bör hålla ett öga på lönsamhetsutvecklingen.

Vad gör Munters Group? 

Munters Group är ett svenskt bolag specialiserat på hållbara klimatlösningar. Med produkter som avfuktare, luftreningssystem och värmeväxlare hjälper de kunder inom läkemedel, livsmedel och datacenter att minska sin energiförbrukning.

Ger Munters Group utdelning? 

Ja, Munters Group ger utdelning. Bolagets utdelningspolicy är att dela ut 30–50 % av nettoresultatet till aktieägarna.

Vilka riktkurser finns för Munters Group aktie? 

Följande riktkurser är de senaste publicerade för Munters Groups aktie:

  • 240 SEK – Nordea (2026/04/29)

  • 190 SEK – SEB (2026/04/29)

  • 250 SEK – Pareto Securities (2026/04/29)

  • 197 SEK – DNB Carnegie (2026/04/28)

  • 220 SEK – Handelsbanken (2026/04/22)

Sammantaget landar genomsnittet för Munters Group på cirka 219 SEK per aktie.

Hur följer jag Munters Group aktiekurs i realtid? 

På denna sida presenteras Munters Groups aktiekurs uppdaterad i realtid. Tillsammans med en visuell kursgraf får du även tillgång till bolagets nyckeltal och en förklaring av de underliggande drivkrafterna bakom dess utveckling.

Hur många äger Munters Group hos Avanza? 

Via nätmäklaren Avanza uppgick antalet aktieägare i Munters Group till 11 433 i maj 2026.

Kommentarer

Sortera efter

Skriv en Kommentar

Relaterat

Traton aktie
Price

Nov 2, 2026

15 m

Fagerhult Group aktie
Price

Nov 2, 2026

15 m

Arjo aktie
Price

Oct 29, 2026

1 m

Beijer Ref aktie
Price

Oct 29, 2026

12 m

Plejd aktie
Price

Oct 29, 2026

15 m

Xvivo Perfusion aktie
Price

Oct 26, 2026

15 m

Instalco aktie
Price

Oct 26, 2026

15 m

Nolato aktie
Price

Oct 23, 2026

1 m

BHG aktie
Price

Oct 23, 2026

15 m

Gå med i InvestoRunner-gemenskapen

Registrera dig gratis